És kezdetben vala a föld... De hogy is néz ki pontosan az a bolygó, ahol élünk?
Minden népnek vagy kultúrának megvan a teremtés története. Vannak akik úgy tudják, hogy a nagy tengerből egy teknős emelkedett fel, annak a hátán lett a föld. Mások egy kacsáról tudnak, ami leszállt a vízre, hogy otthont adjon a szárazföldi életnek. Megint mások úgy tuidják, hogy az egy búvárkacsa volt, ami csőrében hozta fel apránként a tenger aljáról a földet. Vannak akik egész földünket egy nagy tojásnak mondják. A középkorig elfogadott volt az a nézet is, hogy egy hatalmas tányéron élünk, aminek széléről a víz lefolyik a semmibe.
Ezek mind legendák, mítoszok, kitalált történetek, amiknek nem sok köze van a valósághoz. Olyan babonaságok is megmaradtak, hogy a táltos a tej úton érkezik a földre. A tej út pedig a lelkek útja, ahol leszületünk és eltávozunk erről a sárgolyóról. A táltost egyébiránt onnan ismerni meg, hogy tejet kér inni. Elképzelhető lenne, hogy a sok mondában mégis vannak apró igazságok? Nézzük csak meg hogy is néz ki a tejút kívülről? Egy hatalmas tányér, aminek a peremén található saját naprendszerünk. Innen nézve pedig a tejút egy hatalmas, kivilágított égi sztráda.
Ma már minden kisiskolás tudja, hogy a föld gömb alakú. Azt csak később tanuljuk meg, hogy olyasmi, de nem szabályos gömb, mégis inkább egy tojásra emlékeztet. Ami pedig a legújabb kutatások alapján kirajzolódik, az egészen meglepő. Föld körüli pályán keringő műhold segítségével meghatározták a föld gravitációs arcát. A látvány egészen lenyűgöző, de rendkívül távol áll a tányértól és a gömbtől is. Leginkább egy hatalmas krumplira emlékeztet.
Ezek után még számtalan meglepetés érhet minket széles univerzumunk felszínének karcolgatása közben.
Beszolda