A magyar szent koronát jobbára mindenki ismeri. Legalább is van egy tárgy, amit Szent koronaként ismerünk. Érdekes, hogy például a képes krónika egy egészen más koronával ábrázolja királyainkat.

Az eltérés jelentős, az ismert forma helyett következetesen nyitott korona jelenik meg a krónika képein. A koronázási palást néven ismert textília is ábrázolja Istvánt, de ott sem a ma ismert koronával jelenik meg elsőnek mondott királyunk.

Egy megtalált korona

Az V. Istvánnak tulajdonított házi korona egy lapra hajtogatható fejdísz. Mondják, hogy 17 centiméteres átmérőjével nem lehet férfi korona. A képes krónika így ábrázolja az ifjú társkirályt, ahogy apja, IV. Béla megkoronázza
A zárt, boltozatos koronára emlékeztető ábrázolás először Mátyás idejében jelenik meg. 1440-ben Habsburg Albert özvegye, Erzsébet az udvarhölgyével (Kottanner Jánosné) ellopatta a magyar koronát Visegrádról, majd a csecsemő V.László megkoronázása után Ausztriába vitte. Mátyás a koronát 80.000 aranyforint árán vásárolta vissza.
Mátyás ábrázolása a Thúróczy krónikában, amely 1488-ban jelent meg nyomtatásban. Ezt követően lehet a ma koronához hasonló megjelenésekkel találkozni.
Vannak, akik úgy gondolják, hogy egy rövid ideig a magyar korona a Fuggereknél lehetett.

A fugger krónikából (1440 után) ismert ábrázoláshoz (fent) nagyon hasonló a Révay Péter (1568-1622) koronaőr ábrázolásához, mely 1616-ból maradt fenn.

A következő ábrázolás 1790-ből ismert. Felül a Révay féle koronával, alul a ma is kiállított koronázási ékszerrel.

Miért alakul át a magyar korona ábrázolása a XV. században? Mi történhetett az 1440-es években? Mátyás biztosan azt a koronát vásárolta vissza, amit Kottaner Jánosné ellopott az országból?
Beszolda