Az utóbbi napokban egymástól független forrásokból egyre többet hallok (látok) egy hajdan volt világról. Etzilburg, Atilla vára, ahol Árpád fejedelem is szállást épített. A mai Buda (Ofen) és Óbuda (Alt Ofen) semmiképp nem hozza azt a nagy mennyiségű árpádkori leletamnyagot, ami elvárható volna egy a késő ókor óta bizonyítottan fejedelmi szállásterülettől.
Ellenben itt van a sok szempontból ismeretlen Pilis hegység. Pilis eredetileg azt jelentette hogy tar/kopasz, ahogy a pilisvisegrádi, budai és budaörsi hegyek voltak a 19. századig. A vitatott elmélet szerint Györffy György amúgy igen alapos kutatásait egészen pontosan lehet használni, ha az általa készített térképet mintegy nyolc kilóméterrel feljebb toljuk. Ezt nem én mondom, hanem a Piliskutatók.
Úgy tűnik, hogy Budakalász és a Kevélyek térségében számos, eddig nem kutatott épületmaradvány rejtőzik. Egyesek úgy gondolják, és a véleményük nem is nélkülöz minden alapot, hogy itt állhatott Atilla vára, a hajdani Fehérvár és Altus Buda (Ős Buda).
A nevek terén történt kavarodásokra jellemző, hogy a mai Margit sziget például egészen bizonyosan nem egyenlő a honfoglaláskori apácakolostornak helyt adó szigettel. A nyulak szigete elnevezés a korábbi lepra elnevezésből származik.
A lényeg, hogy egyszer szívesen részt vennék egy bejáráson vagy kutakodáson. Már csak azért is, mert a mai történelemmel valami nem stimmel. MInt ha fél lábára bicegne kissé, amit a hivatalos történészek sok mindennel próbálnak magyarázni. AZt hiszem, hogy ha télen nem is, most ősszel nem tudom hogy leszek idővel, de legkésőbb jövő tavasztól ki fogok járkálni és nézelődni ezeken a helyeken. Na nem ásóval lapáttal, csak a gondolataimmal és a témára hangolt érzékekkel felszerelve.
Beszolda