Nem szeretem a focit. Meg még sok minden mást sem szeretek, de a tudományos fantasztuikumot azt igen. Érdekelnek a különféle elméletek, fejtegetések és gondolatok a földönkívüli életről. Meg persze arról is, hogy milyen viszonyban vagyunk mi emberek az idegenekkel.
Egyre biztosabb, hogy az univerzumban máshol is lehet élet. Ami nem biztos, az a máshol lévő élet fejlettsége. Van aki szerint a hozzánk képest fejlettebb létformák (már pedig ha az ismert világ másik feléről származnak akkor nálunk technikailag legalább is fejlettebbek) gyarmatosítanák a földet. Ahogy azt a nyugati civilizáció megtette Afrikában, észak és dél Amerikában. Mert az nálunk embereknél már csak úgy van, hogy az erősebb kutya (**)...
Projectálunk... Mi, mint a teremtés (legalább is földi) koronája úgy véljük, hogy amiként itt a földön, azonképpen a mennyekben is. Akkor pedig jogos a lelkiismeretfurdalásos félelem. Már pedig akik képesek fényévezredekre lévő távolságból idejönni, azok vagy nagyon fejlettek, vagy nagyon fejletlenek.
Ez utóbbi eset a pánspermia elmélet, miszerint az élet, mint vírus terjed a csillagközi térben. Nemrég egy Marsról származó meteorban találtak a medveállatkára emlékeztető egysejtűeket idéző mikroszkópikus mintázatot.
Egy ködös cikket olvastam a napokban, ami egy 2001-es színes esőről szólt. Indiában történt, hogy elszíneződött az esővíz. Nem szokatlan a jelenség, hiszen az afrikából származó,vasban gazdag homok gyakran vörösre festi az esőt. Ezt a csapadékot viszont alaposabban megvizsgálva arra a következtetésre jutott néhány tudós, hogy a különös színt ezúttal nem földi eredetű szennyeződés, hanem egy felrobbant meteor pora adta a víznek. Még érdekesebb, hogy ebben a porban olyan egysejtű létformákra bukkantak a kutatók, amik a földön eleddig teljesen ismeretlenek voltak.
A vizsgálatok során állítólag az is kiderült, hogy a földtől mintegy 2300 fényévre lévő csillagrendszerből származnak. Abból gondolják ezt a vizsgálódó tzudósok, hogy UV fényben ezek a valamik jellegzetes mintázatot vesznek fel. Méghozzá a nevezett Vörös négyszög ködbre (HD 44179) jellemzőt. Az organizmus nem tartalmaz a földihez hasonló örökítő anyagot (DNS), és meglepő hőmérsékleten, 121 celsius fokon kezd osztódni.
Na már most mivel tudom magamról, hogy hajlamos vagyok minden alap nélkül elhinni a hasonló cikkeketm így most is óvatos leszek. Fogalmam nincs, hogy igaz-e vagy sem a pánspermia elmélet ez ékes bizonyítéka(i), de vannak kérdéseim.
Az űrben az abszolut nulla fok ellen talán megvéd valamelyest a közetburok. Talán az út közben érkező sugárzástól is. Ugyanakkor a föld légkörébe érkező égi látogatónak át kell száguldania a tüzes poklon. Egy űrhajó felszíne szinte lángol és csak a hőpajzs védi meg a felrobbanástól. A meteorokat nem védi semmi, így aztán néha felrobbannak és teljes anyaguk forró plazmává válik, máskor egy része eléri a földet. A földet érő darabokban akár meg is maradhat az élet. No de a következő érdekesség.
Ha a nevezett vörös négyszög köd 2300 fényévnyire van, akkor meddig tart az út onnan ide? Fénysebességgel cirka 2300 évig ugye. Viszont az ilyen égi kövek átlagos sebessége 36000 kilométer óránként (a föld körül geostacionárius pályán keringő objektumok nagyjából 28000 kilométert tesznek meg óránként). Az átlagos bolygóközi sebességgel kalkulálva nagyjából 20000 év kell az útra. Két dolog lehetséges. Az egyik, hogy az organizmusok erre a röpke 20000 évre hibernálódnak, a másik hogy közben élik az életüket, szaporodnak, táplálkoznak és a leszármazottak jutnak el ide hozzán és érnek földet viszonylag baromi extrém túra után. És ezek csak egysejtűek.
Ha mi át akarnánk ugrani hozzájuk szomszédolni, akkor igen csak fel kellene kötni a gatyókánkat. Mellesleg a földi történelemben a húszezer éve épp elég hosszú idő ahhoz, hogy minden gyökeresen megváltozzon. Legjobb tudásunk szerint épp 15-20 ezer évvel ezelőtt kezdődött el az, amit ma civilizációnak tartunk. Még néhány évtizeddel ezelőtt is képtelenek voltunk nem hogy a bolygót, de a felszínét is elhagyni. Gondoljunk csak bele, hogy a repülés összesen alig 200 éves tudomány.
és itt, ezen a ponton kanyarodjunk vissza a tudományos fantzasztikus világ nagy alapkérdéséhez. Vannak-e, és ha vannak miért nem mutatkoznak? Mármint köztünk járó, élő földönkívüliek. Szerintem akár lehetnek is. Még abban sem vagyok biztos, hogy minden fejlett létforma csak úgy tud viszonyulni a fejletlenebbhez, hogy meghódítja mint az ember. Persze ettől függetlenül ha nincs szerencsénk akkor egy hozzánk hasonlóan opportunista fajjal is találkozhatunk, de ettől az Isten kíméljen meg minket! Tegyük fel vagy ezek nem olyanok mint mi, vagy az olyanok még nincsenek itt. Vagy akik itt vannak nem engedik ide azokat, vagy ezeregyszázmillió lehetőség van így is, úgy is.
Viszont ha köztünk járnak, miért nem fedik fel magukat? Hát erre is megvan az elképzelésem. Amennyiben képesek az ismert világ túlsó feléről idelátogatni, úgy jelentősen fejlettebb a technikájuk. Bízzunk benne, hogy az intellektusuk is az. Ebben az esetben mi a fenéért akarnának velünk pacsizni? Valószínűleg nem vagyunk mások a szemükben, mint valami fertőző betegség, ami ha kiszabadul az űrbe ott is azt csinálja mint a saját bolygóján. Felzabálja a környezetét és a végén hely és táplálék híján elpusztul. Én sem szívesen paroláznék a pestisbacikkal. Ennek ellenére meg kell vizsgálni, miként lehet ellene védekezni ha elkezdene terjedni. Az meg kevéssé valószínű, hogy vannak kedves pestisbacik, akik a világ minden kincséért sem okoznának szenvedést. Hiába, aki korpa közé keveredik...
A másik lehetőség egy fél fokkal jobb, de az is lesújtó. Lehet, hogy szafarizni járnak ide. Beöltözős kalandjátékok akciósan.
Tekintse meg akciós Last Minute útjainkat!
Kocsmai verekedés brúklinban vagy a nyóckerben, a túra ára 400 kredit.
Betekintés a háborúba, jöjjön velünk kandahárba vagy iszfahánba csak 1500 kreditért.
Élje át veszélytelenül a pompei tüzijátékot és a város betemetését, mindez most csak 1800 kreditbe kerül.
Kóstoljon bele a hamisítatlan atomkatasztrófába, 2000 kreditért elvisszük a csernobili robbanáshoz, utánna kirándulás a pripjatyi erdőkben.
Nézze meg hogy pusztul el egy bolygó az atomháborúban (csillagidő 1446-0752) -végső visszaszámlálás túránkon hihetetlenül kedvező áron, most csak 3990 kreditért részt vehet.
Ne feledje, otthon ilyet nem lát, csak a mi útjainkon!
Hát ez felemelő! Ennél talán egy negyed fokkal jobb szníben tüntet fel minket, ha tudományos érdeklődésük miatt rabolnak el néha egy-egy embert. Nos valahogy így képzelem a helyzetünket a világovodában. Mert tőlünk a világ egyetem meglehetősen messze lehet még.
Beszolda