SZILVIÁRÓL (Latinból fordította: Berczeli A. Károly)
Azt mondod gyereked van tőlem s jársz a nyakamra.
Szilvia, furcsa e vád s jogtalan is, kicsikém.
Mert ha te dús tövisek közt jársz, mondd, így keseregsz-e:
Vérzik a lábam, s jaj, épp ez a tüske hibás!
De Silvia
Ex te concipio, meretrix mihi, Silvia, dicis,
Silvia, non magis hoc dicere, crede, potes;
Quam si per spinas incedens, Silvia, densas
Dixeris: ista meum, laesit iniqua, pedem.
[1447-1454] Minő sötét középkor...
___ ___ ___
BAMA
Ilyen volt Janus Pannonius arca - képpel
2009. május 29. 16:48 , Legutóbb frissítve: 2009. május 30. 08:20 W. K.
PÉCS | Elkészült a valódi Janus Pannoniust ábrázoló szobor, a költő-püspök koponyája alapján megalkotott gipsz modellt a régészeti múzeumban állítják ki.
Megérkezett a valódi Janus Pannoniust ábrázoló, gipszből kiöntött szoborfej Pécsre. Mint ismeretes, történészek, régészek, antropológusok bizonyították be hosszú évek munkájával, komoly elemzésekkel, hogy a pécsi székesegyház altemplomában 1991-ben megtalált nyolc sír egyike valóban a közel félezer évig ismeretlen helyen nyugvó Janus Pannoniusé.
A költő-püspök koponyájáról speciális számítógépes módszerrel háromdimenziós modellt készítettek, majd erre a virtuális testrészre antropológiai segédlettel izomzatot, kötőszövetet építettek – így jött létre el a csontozathoz tartozó eredeti arcforma. Ezek alapján készült el a Baranya Megyei Múzeumok megrendelésére a Természettudományi Múzeumban a valódi Janust ábrázoló gipsz szobor, ami a napokban érkezett meg a pécsi régészeti múzeumba.
A meglett férfit ábrázoló szoborfej vonásai markánsak és kemények, azaz teljesen eltérnek Mantegna által a XV. században megalkotott, az eddigi feltételezések szerint Janus Pannoniust ábrázoló portrétól. Mint azt dr. Nagy Erzsébettől, a pécsi múzeum Régészeti Osztályának vezetőjétől megtudtuk, igazságügyi orvosszakértők a festményt és a koponyát összevetették – a tudományos vizsgálat során megállapították, hogy a két arcberendezés olyan jelentős eltéréseket mutat, ami alapján teljes bizonyossággal kizárható, hogy a Mantegna-kép Janust ábrázolná.
A gipsz modell egyébként június 5-étől lesz látogatható a pécsi régészeti múzeumban – ezen a napon a rekonstrukcióban részt vevő régész, antropológus, igazságügyi orvosszakértő és irodalomtörténész egy nyilvános előadás keretében ismerteti a kutatás folyamatát. Utána még körülbelül egy bő hétig lesz nyitva a Janus tárlat – a múzeum június közepén kezdi a költözködést, az épületet felújítják.
Beszolda