Augusztus 26-28, újra Savaria fesztivál.
Gazdag kárpátmedencei emlékeink között kétséget kizáróan vastag réteget alkot a római birodalom. Szombathely, vagy ahogy a rómaiak hívták Savaria jelmezes fesztiválja évtizedek óta rangos esemény.
Amikor Rómáról beszélünk, többnyire aquaduktokat, villákat, fürdőket, utakat és körszínházakat képzelünk magunk elé. A körszínházakban pedig vérig vagy halálig tartó küzdelmek jelennek meg szemünk előtt. katonai szállásterületek, légiók és légiósok, kereskedőtelepek, városok. A fesztivál is ilyesmiket idéz fel. Rómát mint a modern jog bölcsője és a magas kultúra fellegváraként szokás említeni.
Arról nem szokás beszélni, hogy a római műveltség mint olyan, nem létezik. Kultúrájukat a görögöktől, számtanukat, nyelvüket és díszítőművészetüket az etruszkoktól, és a görögöktől vették át. Az biztos, hogy néhány évszázados tündöklésük rajta hagyta nyomát nem csak az antik világon, de napjainkon is. gazdagságuk alapját a nem elsősorban a kereskedelem, inkább a folytonos hódítás adta, ami végül a birodalom bukását is eredményezte. A hatalmas terület közigazgatását megszervezni nem egyszerű, már már emberfelettinek számító feladat.
Aztán kicsit kitekintve a földközi tenger partvidékéből azt látjuk, hogy efféle birodalmak szerteszét vannak Eurázsiában.
Területét tekintve Attila Hun király biroodalma megegyezett Rómáéval. A Mongol hódító Dzsingiz Kán szinte teljes Ázsiát és kelet Európát tartotta kezében. Szkíta leleteket Kína keleti partjától a kárpátmedencéig. A Himalájától Szibériáig lehet találni. A leleteket jelölő sötétkék mező a leggyakoribb előfordulásokat mutatja, a teljes (világoskék mező) leletanyag lefedi ázsia lakható részét és szinte a teljes európai területet. Ezek a leletek nem köthetők birodalomhoz, de minden kétséget kizáróan egy kultúrkör emlékeit jelölik.
A Szavária fesztivállal az ég egy adta világon semmi bajom, én is szeretem nézni a nehéz vasba öltözött légiósokat és a lebutított gladiátorharcokat. Már csak azért is, mert tudom, hogy Attila serege ezeket a deli vitézeket adófizetésre kényszerítette... Az mondjuk kicsit bosszant, hogy ha én beöltözök ősmagyar viseletbe egy hagyományőrző rendezvényen, akkor egyesek csak csendes őrültnek néznek, mások egyenesen lefasisztáznak, miközben a római megszálló legionáriusokat visítva ünneplik. Ippeg nem haragszom rájuk, csak nem értem.
Beszolda