Olvasgatom cxc kommentje kapcsán a szóba jöhető pályázatokat, meg amit még kidob a gép és mit ad Isten, egy szögmérő került az utamba. Vagy tok. Vagy dísztárgy... Mindenesetre pár napja erről cikkez mindenféle magyar portál. Én meg elárulom a megfejtést (haha)
képek innen-onnan
Szalagcímek: Ősi egyiptomi szögmérőt találtak! Megtalálták az első szögmérőt? Csillagászat az ókorban.
A lelet még 1906-ban került elő, a Kha nevű építész és felesége sírkamrájából, sok más építészeti mérőműszerrel együtt. A tárgy fából van, a képeken látszik, hogy a lukasztott rész egy elhúzható fedél. A kerek rész mintázata egy 18(x2=36)* szögre osztott cakkozás, benne 16 szirmú virág látható. Kha valamikor 3400 évvel ezelőtt élhetett, a XVIII. dinasztia idején.
A régészek felettéb kétségesnek tartják, hogy a tárgy szögmérő volna, hiszen a mintázat esetleges és pontatlan, márpedig az egyiptomiak amikor pontosak akartak lenni, akkor pontosak is voltak. Azt gyanítják, hogy ez nem más, mint egy fából faragott tok. A tárgy ma kétkarú mérlegként van azonosítva...
A torinói múzeum fizikusa (Amelia Sparavigna) a mintázatra figyelt fel. A cakkos mintázat a kört 10 fokos jelölésekkel 360 fokra osztja (*egyiptomban az évet 36 10 napos hétre osztották), a szirmokban pedig az 1/16 jelenik meg, ami fontos tört az egyiptomi matematikában (ezt nem egészen értem).
És akkor a megfejtés!
A fa tárgy valóban tok, abban volt az eredeti szögmérő. Ami egyébként fejedelmi (királyi) jelvény, így csak a tokját tarthatta meg az építész. Az eszköz "eredetije" ott van azóta is minden fáraó kezében. A tokban egy ennél is kifinomultabb műszer rejlett (?).
Az egyenesre gyalult léc tetejére üvegcsét erősítettek, melyet félig töltöttek vízzel. A léc elfordításával a vízszint megmutatja a dőlés fokát, méghozzá kétféle skáláról is leolvasható az érték (1/16; 1/36)...
Virágot az öltözőmbe...
Beszolda