Pontosabban a Monetáris Tanács. Idén már háromszor emelkedett a jegybanki alapkamat szintje. Ezen az oldalon már általában nem politizáliok, de ez most "húsbavágó".
Az egy dolog, hogy a jegybank szembe megy a gazdaságpolitikával, de most az is ezen múlik, hogy költözhetünk e sajátba vagy sem. Arról nem is beszélve, hogy az inflációs cél tartása eddig sem vált be, hiszen akkor nem lett volna szükség minden alkalommal emelni a kamatszintet. Akárki akármit mond, ez nem más, mint visszatérítés a megadóztatott bankoknak. A bankok ugynis megveszik az államkötvényeket, az egyre magasabb kamattal egyre több pénzhez jutnak. Amit kifizetnek válságadóra az egyik kezükkel, azt visszaveszik a másikkal. Ez a másik kéz jelenleg az állítólag magyar Nemzeti Bank.
Szakmailag elhibázottnak tartja a Nemzetgazdasági Minisztérium a kamatemelést. A monetáris tanács 25 bázisponttal emelte meg az alapkamatot hétfőn.
A hétfői alapkamat-emelést szakmailag semmi sem indokolta a Matolcsy György vezette Nemzetgazdasági Minisztérium szerint. A 2010-es 4,9 százalékos infláció után erre az évre 3-3,5 százalékos pénzromlást vár a kormány, tehát csökkenő pályán mozog az infláció - többek között ezért sem indokolt a monetáris tanács döntése. A szaktárca úgy véli, a jegybank döntése szembe megy a kormány gazdaságpolitikájával, mert a beruházási források kamatszintjének emelkedése fékezi a növekedést és a foglalkoztatás bővülését. A Magyar Nemzeti Bank 25 bázisponttal emelte meg az alapkamatot hétfőn, amely így 6 százalék lett.
[origo] üzleti negyed
Áljunk meg egy szóra. Egy szuverén állam nem rendelkezik a mindenkor saját érdekeit képviselő nemzeti bankja felett, hiszen a nemzeti bankok függetlensége európai úniós követelmény. Na már most, ha a jegybank független az államtól, akkor ki szavatolja, hogy az állami célokat valósítja meg? Ki szavatolja, hogy nem pont ellentétes érdekekre játszik? Most úgy tűnik, hogy a nemzetközi pénzpiac érdekeit védi. KÖztünk legyen mondva, ha tényleg diktatúra volna, akkor ez bőven kimerítené a hazaárulás fogalmát. A saját értékrendem szerint ki is meríti.
Nem mellesleg a magyar jegybankelnök sértett, mert az állam tavaly szeptember elsejével elvette tőle a fizetése nagyobbik felét. Ezért még panaszlevelet is írt az EU-nak. Hogy érthető legyen, a legrosszabbanak választott jegybankelnök kétszer annyit keresett, mint a FED (amerikai Szövetségi Bank) elnöke. Érted? Én nem!
A bankok érdekeit is szolgálja az alapkamat emelése
A jegybanki alapkamat emelése nem a magyar gazdaság, hanem a bankok és a pénzpiacok érdekeit szolgálja - mondta a monetáris tanács egyik tagja, miután a testület hétfőn negyed százalékponttal, 6 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. Bánfi Tamás szerint a tanácsnak nem feladata, hogy véleményt mondjon a költségvetéssel kapcsolatos döntésekről. Az viszont igen, hogy ha túl magas az infláció, olyan folyamatot generáljon, amely csökkenti a pénzromlás mértékét. „A magyar gazdaság elmúlt időszakában, most is, a túlzottan magas kamat hátrányos a reálgazdaság számára. Tehát a kamatszint lehetne alacsonyabb. Ráadásul ha az Európai Központi Bank, illetve a Fed elkezd kamatot emelni, abban a pillanatban a kamatkülönbözet csökken, és akkor lehet, hogy mi is rákényszerülünk a kamatkülönbözet csökkenése miatt emelni. Azt gondolom, hogy meg kéne próbálni egy olyan kedvező indulási pontot kivárni, hogy amikor muszáj emelni, akkor az nem az egekbe, hanem egy elfogadható szintre emelje” – mondta Bánfi Tamás, az MNB Monetáris Tanácsának tagja.
HIR TV
De ami minket közvetlenül érint: Ha az alapkamat emelkedik, akkor a hitelkamatok is emelkednek. A lakáshitelünk induló kamata nem kis részben függ majd a jegybanki alapkamat mértékétől. Ha még csak február elseje van, és novembertől számolva négyszer(-vagy csak háromszor?) emelkedett az alapkamat, akkor mire a hitelfelvételhez érünk, kifizethetetlen terhet kell vállalnunk. Márpedig kell, nincs más lehetőség.
"Külföldi elemzők" (de utálom az ilyen kifejezéseket) várakozás szerint a kamatemelési ciklus ezzel nem fejeződött be. Szerintük (kik szerint?) ezen az sem változtat majd, hogy hamarosan megváltozik a Monetáris Tanács személyi összetétele.
Mi meg ülünk a seggünkön és azon tűnődünk, hogy ami tegnap még háromszobás lakást ért, az ma csak kétszobásra futja, holnapra egy szoba lesz belőle, holnapután meg csak 25m² szuterénre telik ki?
Beszolda